U sklopu 18. Ogulinskog festivala bajke svečano otvorena izložba “Neustrašive žene”

0
438
Foto: www.PerceiveArt.com

Izložba ilustracija

NEUSTRAŠIVE ŽENE

100 žena koje su promijenile Hrvatsku

Nakon što je u 2022. godini predstavljena u 10 gradova diljem Hrvatske (Jastrebarsko, Rovinj, Nova Gradiška, Pakrac, Slavonski Brod, Ivanić-Grad, Virovitica, Prelog, Zaprešić, Karlovac) izložba “Neustrašive žene” zbog velikog interesa javnosti nastavila je svoje putovanje i u 2023. godini.

 

Grupna izložba ilustracija “Neustrašive žene” svečano je otvorena jučer – u petak 9. lipnja u Zavičajnom muzeju Ogulin. Na otvorenju je ravnateljica Zavičajnog muzeja Ogulin Ana Krznarić pozdravila sve prisutne i istaknula kako joj je veliko zadovoljstvo što je putujuća izložba ilustracija „Neustrašive žene“ stigla i u Ogulin, posebice jer su na izložbi predstavljene i rođena Ogulinka Ivana Brlić-Mažuranić te za Ogulin relevantna prva hrvatska planinarka i alpinistica Dragojla Jarnević. Kustosica i organizatorica izložbe Sonja Švec Španjol zahvalila se ravnateljici na prepoznavanju kvalitete projekta putujuće izložbe „Neustrašive žene“, divnom gostoprimstvu kao i odličnom postavu izložbe koji je osmislila i realizirala upravo ravnateljica Ana Krznarić. U svom govoru Švec Španjol je istaknula kako je Ivana Brlić-Mažuranić jedna od najpoznatijih hrvatskih književnica čija su djela prevedena na sve važnije svjetske jezike te se smatra najčitanijom hrvatskom književnicom u svijetu, ali Ivana Brlić-Mažuranić je ujedno i prva hrvatska akademkinja tj. prva žena koja je postala članica najviše znanstvene i umjetničke ustanove u Hrvatskoj. Autorica je pripovijetki, priča, bajki, basni, pjesama i romana, a među najpoznatija djela svakako spadaju Čudnovate zgode šegrta Hlapića objavljene 1913. godine i Priče iz davnine objavljene 1916. godine. Švec Španjol je navela kako su moral, umjetnost i duboka ljubav prema vlastitoj zemlji osnovne niti koje se prožimaju kroz djela i život Ivane Brlić-Mažuranić. Istaknula je kako je i Dragojla Jarnević, rođena u Karlovcu 1812. godine, bila poznata hrvatska književnica, ali i učiteljica koja je osnovala prvu privatnu djevojačku školu, te, kao što je ravnateljica spomenula, bila je i prva hrvatska alpinistica i planinarka poznata po usponu na Okić kod Samobora 1843. godine. Kao primjer koliko su žene zastupljene na izložbi imale utjecaj i na tuđe živote jer se nisu samo realizirale u području u kojem su djelovale već su utrle put za buduće generacije, Švec Španjol je spomenula Karlovčanku Mariju Jambrišak koja je bila prva Hrvatica koja je studirala na Učiteljskom fakultetu u Beču i upravo je zahvaljujući njezinim nastojanjima otvoren Ženski licej u Zagrebu 1892. godine koji je pohađala upravo Ivana Brlić-Mažuranić. Izložbu je službeno otvorio Gradonačelnik Grada Ogulina Dalibor Domitrović. Na otvorenju je prisustvovala i Margareta Peršić, autorica ilustracije Ivane Brlić-Mažuranić predstavljene na izložbi.

Izložba u Zavičajnom muzeju Ogulin ostaje otvorena do 28. lipnja 2023. nakon čega nastavlja svoje putovanje.

Putujuća grupna izložba “Neustrašive žene” temelji se na knjigama “Priče o neustrašivim hrvatskim ženama” (2019.) autorice Tatjane Barat i “Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” (2020.) autorice Rosie Kugli u izdanju Naklade Iris Illyrica urednice Ivane Glavaš Bakija. Izložba objedinjuje ukupno 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske povijesti i sadašnjosti koje su ilustrirale 23 hrvatske ilustratorice. Riječ je o istovremeno likovnoj i književnoj priči s naglaskom na edukativni karakter cjelokupnog projekta.

 

Na inicijativu vlasnice i glavne urednice izdavačke kuće Iris Illyrica Ivane Glavaš Bakija ilustracije iz knjiga pretočene su u putujuću izložbu ilustracija pod nazivom “Neustrašive žene”. Organizatorica izložbe je kustosica, povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol koja je zajedno s ilustratoricom Željkom Mezić i urednica pratećeg kataloga izložbe. Izložba istovremeno ukazuje na značajne žene iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti dok u fokus stavlja i često (posve neopravdano) nedovoljno valoriziran medij ilustracije i to prezentirajući djela 23 poznate hrvatske ilustratorice.

Facebook stranica projekta: https://www.facebook.com/neustrasivezene

 

MEĐUINSTITUCIONALNA SURADNJA I NOVO PUTOVANJE U 2023. GODINI!

 

Izložba je svoje putovanje započela 8. ožujka 2022. u Gradskom muzeju Jastrebarsko, nakon čega je bila predstavljena u Pučkom otvorenom učilištu Grada Rovinja – Rovigno/ Università popolare aperta della Città di Rovinj – Rovigno, Pučkom otvorenom učilištu „Matija Antun Relković“ Nova Gradiška, Muzeju grada Pakraca, Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, Gradskoj knjižnici Ivanić-Grad, Gradskom muzeju Virovitica, Muzeju Croata insulanus Grada Preloga, izložbenom prostoru Vršilnice u organizaciji Galerije Razvid/Pučko otvoreno učilište Zaprešić i Knjižnici za mlade Karlovac čime je završila putovanje u 2022. godini.

 

Zbog velikog interesa javnosti i struke, izložba nastavlja svoje putovanje i u 2023. godini kada će posjetiti ukupno 10 ustanova u kulturi i umjetnosti diljem Hrvatske. Nakon izložbe održane u Velikoj GoriciĐakovu  Osijeku, izložba je otvorena u petak 9. lipnja u Zavičajnom muzeju Ogulin, a do kraja godine će biti predstavljena i u Gradskoj galeriji Crikvenica, Muzeju Gacke Otočac u sklopu Gackog pučkog otvorenog učilišta Otočac, Gradskoj knjižnici Ivan Vidali Korčula, Pučkom otvorenom učilištu Vrbovec i Centru za kulturu i informiranje “D. Novak” Ludbreg.

 

Na izložbi posjetitelji mogu razgledati čak 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti koje su ilustrirale poznate hrvatske ilustratorice: Nina Iris BešlićVanda ČižmekSonja GašperovIvana Guljašević KumanMarsela HajdinjakBranka Holingsworth NaraMirela Ivanković BielenHelena JanečićMarijana JelićIrena Jukić PranjićAna KadoićHelena KlakočarLana KljučarićHana Lukas MidžićŽeljka MezićMargareta PeršićAndrea Petrlik HuseinovićSanja PribićNataša Rašović BodišSanja Rešček RamljakIrena SophiaSanja Šantak i Manuela Vladić Maštruko.