Otvorenje izložbe “ZILIK – 50 godina” – djela najvećih imena hrvatske likovne umjetnosti

0
520
PETAR-GRGEC_2_Poplava_ulje-na-staklu_45x50cm_1975

Jubilarni 50. ZILIK svečano otvaramo velikom izložbom iz fundusa “ZILIK – 50 godina” u ponedjeljak 22. siječnja 2024. u 20 sati u Galeriji “Vjekoslav Karas” u Karlovcu. Kustosica izložbe je diplomirana povjesničarka umjetnosti, muzeologinja, nezavisna kustosica i izbornica ZILIK-a Sonja Švec Španjol. Na izložbi retrospektivnog karaktera bit će predstavljeno 150 radova iz fundusa ZILIK-a ukupno stotinu umjetnica i umjetnika koji su sudjelovali na ZILIK-u. Izložba obuhvaća najranija djela nastala već na 1. ZILIK-u davne 1974. godine pa sve do recentnih djela nastalih na prošlogodišnjem 49. ZILIK-u. Na izložbi će biti zastupljeni i radovi najeminentnijih hrvatskih umjetnika i umjetnica XX. i XXI. stoljeća koji su ujedno bili i sudionici, donatori i vjerni prijatelji ZILIK-a kao što su Ivan Rabuzin, Ivan Lacković Croata, Petar Grgec, Mijo Kovačić, Nives Kavurić-Kurtović, Dubravka Babić, Marija Braut, Ivo Šebalj, Zlatko Prica, Miroslav Šutej, Ivan Kožarić, Edo Murtić, Vasilije Josip Jordan, Mersad Berber, Josip Diminić, Ivica Antolčić, Kosta Angeli Radovani, Predrag Goll, Ratko Petrić, Branka Uzur, Jadranka Fatur, Ljerka Njerš, Đuro Seder, Zlatko Keser, Zlatko Kauzlarić Atač. U svom dugom postojanju i opstojanju ZILIK je ujedno postao i “zrcalo hoda kroz vrijeme”, pa njegov fundus bilježi retrospektivni pregled likovnih zbivanja na hrvatskoj likovnoj sceni u posljednjih 50 godina. Naime, na ZILIK-u su sudjelovali najznačajniji hrvatski naivni umjetnici kao i oni koji su tek zakoračili u svijet naive, zatim najveća imena hrvatske likovne umjetnosti XX. i XXI. stoljeća, ali i oni koji su po završetku akademije tek krenuli u potragu za svojim mjestom pod suncem. I upravo ta raznolikost generacija i izričaja, kao i doprinos umjetnika iz svih dijelova Hrvatske, regije pa i šire, rezultirala je jedinstvenim fundusom ZILIK-a. Na ZILIK-u su boravili slikari, kipari, grafičari, keramičari, karikaturisti, ilustratori, fotografi… svi oni koji su nesebično odvojili vrijeme i znanje kako bi se družili i radili s djecom. Heterogenost autora rezultirala je raznolikim i bogatim fundusom koji obuhvaća ono figurativno, ekspresivno, apstraktno, geometrijsko, lirsko, sanjivo, podsvjesno i realistično, tj. ponire u sve one najdublje kutke ljudske duše izražene kroz najrazličitije tehnike, medije i oblike, a pomno se čuva u riznici ZILIK-a kao svjedočanstvo jednog vremena i, još važnije, kao svjedočanstvo jednog velikog prijateljstva.

 

Što ovu izložbu čini posebnom ističe kustosica Sonja Švec Španjol: “Djela najvećih hrvatskih umjetnika XX. i XXI. stoljeća nastala su u ozračju veselja, prijateljstva i druženja, odnosno svih onih iskonskih i plemenitih vrijednosti koje nas čine ljudskim bićima. Upravo zbog toga, osim umjetničke vrijednosti utemeljene na znanju, talentu i vještini autora, spomenuta djela u sebi nose i poruku humanosti i čovječnosti koju su utkala djeca pomno promatrajući i upijajući što umjetnici rade, znatiželjno ih zapitkujući kako i zašto stvaraju i nesebično im poklanjajući svoje vrijeme, toplinu, dobrotu i neiskvarenost s kojima nastupaju prema svijetu.”

 

Više od 700 autora koji su sudjelovali na ZILIK-u i fundus koji broji više od 2100 umjetnina nemoguće je prezentirati u kontekstu jedne izložbe, pa čak ni jedne monografije, osim u slučaju više svezaka. Stoga aktualna izložba iz fundusa povodom 50 godina ZILIK-a predstavlja selekciju koja sadržava 150 djela 100 autora, a kojom se nastoje predstaviti ključna poglavlja i autori koji su svojim sudjelovanjem i kvalitetnim donacijama trajno obogatili ZILIK. Izložba sadrži selekciju radova naivnih umjetnika sa samih početaka ZILIK-a, zatim djela najznačajnijih imena hrvatske umjetnosti XX. i XXI. stoljeća te selekciju nezaobilaznih karlovačkih umjetnika, ali i djela mlađih generacija koje su sudjelovale na ZILIK-u u posljednjih 10-ak godina.

Buy Me A Coffee