Izložba: Putovanje od figuracije ka sadržajnoj biti u novom ciklusu slika Tee Morić Šitum

0
849

U ponedjeljak 14. ožujka 2022. u 19 sati otvara se samostalna izložba pod nazivom “Metamorfoze” splitske akademske umjetnice Tee Morić Šitum u Muzeju grada Splita. Publika će moći razgledati slike različitih dimenzija izvedenih u tehnici akrila na platnu nastale u posljednjih nekoliko mjeseci,  a koje će po prvi put biti predstavljene javnosti upravo na ovoj izložbi. Jedinstvenim likovnim govorom Tea Morić Šitum izražava sve ono što je neizrecivo riječju. Svijet linija, ploha i boja gradi likovnu priču – priču koja materijalizira osjećaje, izazove i traganja umjetnice. Forma koja je inicijalno krenula iz motiva vaze s cvijećem razložila se u osnovne oblike koji su se oslobodili kompaktnosti i objedinjenosti uvjetovane figurativnim izrazom. Slobodnim kretanjem oblika ostvarena je otvorenost i promjena suodnosa ne samo ploha već i boja – njihove dinamike i kontrasta. Pojedine kompozicije djeluju krajnje smirujuće, tiho i kontemplativno, no ne i statično i zamrznuto. Riječ je o energiji utjelovljenoj i izraženoj kroz boju, sklad oblika i uravnoteženost kompozicije.

Tea Morić Šitum odlučila se za hrabar potez ulaska u posve nepoznato. Učenje i istraživanje dovelo ju je do realizacije novog ciklusa radova kroz koji je spoznala vlastite mogućnosti, ali i nove mogućnosti slike. Cilj umjetničinog stvaralačkog putovanja je od samog početka bio povratak izvoru tj. povratak samoj sebi. Misli su duši dale boju, a razgovor duše sa samom sobom ostvaren je slijeđenjem intuicije kao najvišeg oblika spoznaje. Tako je traženje reda i sklada unutar kompozicije postalo traženje smisla unutar našeg bića, a do njegovog otkrivenja možemo doći isključivo nadilazeći nametnute okvire i ponirući duboko u svoju bît.

 

Izložba ostaje otvorena do 3. travnja 2022.

Predgovor izložbe: 

METAMORFOZA BOJE

INTUICIJA OBLIKA

 

Svako živo biće prolazi kroz proces preobrazbe tijekom svog života. Čovjek kao svjesno ljudsko biće kompleksnije doživljava vlastitu transformaciju. Ishodište nam daju naši geni i okruženje u kojem odrastamo, a svako individualno iskustvo obogaćuje nas, potiče, razvija i u konačnici definira kao pojedinca. Tijekom života susrećemo se s mnogim izazovima ispravnog i pogrešnog djelovanja te različitog poimanja svijeta u kojem živimo. No, da bismo spoznali i ponovno uspostavili vezu s univerzumom prvo moramo obnoviti odnos sami sa sobom.

Tea Morić Šitum u novom ciklusu slika napušta očekivane i unaprijed zadane uzuse likovnog izražavanja te započinje svojstveno likovno istraživanje koje ujedno postaje i područje njezinog duhovnog traganja. Paralelizam istraživačkog procesa stvara jedinstvenu dinamiku izraženu na površini platna primarno govorom crte, plohe i boje. Motiv mrtve prirode, preciznije cvijeća, predstavlja tek polazište za gradnju likovne priče koja vrlo brzo nadilazi pojam polazišnog motiva i započinje vlastiti život. Stvaralački proces kreće od skice koju umjetnica intuitivno gradi i korigira sve dok ne postigne željenu kompoziciju. Potom rad poprima konkretne konture koje formiraju plohe obogaćene odabranim spektrom boja. Različite nijanse boja, varirajući od tamnih, snažnih i hladnih pa sve do svijetlih, toplih i nježnih, pulsiraju te slijede vlastite zakonitosti i mijenjaju se ovisno o međusobnoj komunikaciji i dinamici. Meditativni proces gradnje kompozicije likovnim elementima oslobađa ključan duhovni aspekt koji autorica utkiva u svaki rad. Moguće ga je osjetiti kroz bogatstvo i raznolikost formi i sadržaja unutar kojih se postepeno otkriva punina života i neprikosnoveni stvaralački nerv umjetnice. Forme preklapanjem i ispreplitanjem rađaju nove oblike koji se transformiraju tonovima različitih svjetlosnih vrijednosti unutar jednog dominantnog spektra boje. Specifična je i otvorenost kompozicije gdje oblici izlaze izvan okvira platna i misaono se nastavljaju u umu promatrača. Motiv cvijeća na putu od figuracije ka sadržajnoj biti razlaže se i postepeno transformira u posve apstraktnu misao. Naime, harmonija boja i oblika definirana je unutarnjim ritmom kompozicije koji ne nameće, ne definira, ne utvrđuje i ne zatvara već naznačuje, potiče i otvara um za spoznaju.

                Jedinstvenim likovnim govorom Tea Morić Šitum izražava sve ono što je neizrecivo riječju. Svijet linija, ploha i boja gradi likovnu priču – priču koja materijalizira osjećaje, izazove i traganja umjetnice. Forma koja je inicijalno krenula iz motiva vaze s cvijećem razložila se u osnovne oblike koji su se oslobodili kompaktnosti i objedinjenosti uvjetovane figurativnim izrazom. Slobodnim kretanjem oblika ostvarena je otvorenost i promjena suodnosa ne samo ploha već i boja – njihove dinamike i kontrasta. Pojedine kompozicije djeluju krajnje smirujuće, tiho i kontemplativno, no ne i statično i zamrznuto. Riječ je o energiji utjelovljenoj i izraženoj kroz boju, sklad oblika i uravnoteženost kompozicije.

Specifična paleta boja jedan je od ključnih psihičkih kreatora djela u novom ciklusu slika Tee Morić Šitum. Ovisno o okruženju, boje se kontinuirano mijenjaju stvarajući pritom nove vrijednosti i mogućnosti percepcije djela. Primarna likovna ideja umjetnice počiva na intuitivnom osjećanju sklada i ravnoteže završne kompozicije. Pritom odabrana paleta boja i ostvareni odnosi oblika postižu jedinstveni ritam koji odaje karakter osjećaja i misli autorice.

Metamorfozom cvijeća koje to nije, Tea Morić Šitum istražuje “kako ruka traži crtu ili oko idealnu plohu boje”. Koliko se puta može nacrtati oblik da evocira predmet, a opet da bude slobodan u svojoj biti; koliko puta je previše za ponavljanje; kada ulazimo u rutinu i prestajemo biti svjesni oblikovne mogućnosti crteža; može li slika istodobno biti i ne biti opredmećena; postoji li suživot između apstraktnog i figurativnog… na ta i brojna druga pitanja autorica odgovor pronalazi u srži likovnosti. Raznolikost oblika, rasplinutost ploha i nebrojene varijacije boja rezultiraju uvijek novim međuodnosima likovnih elemenata koji dovode do posve drugačijih vizualnih senzacija čime se otvaraju nove mogućnosti percepcije i spoznaje likovnog djela.  

Do spoznaje nas vodi intuicija, a intuicija se uvijek odvija u nutrini duha. Potreban je otvoren um neopterećen očekivanjima i teretima svijeta u kojem živimo kako bi se na neposredan način spoznala sama bît. Djela prezentirana na izložbi materijalizacija su umjetničinih osjećaja, istraživanja i previranja. Njezina traganja utjelovljena su u skiciranju, emocije u odabiru boje, a karakter u dinamici završne kompozicije. Intenzitet je izražen kroz zgusnutost ili raspršenost oblika, kroz tonsku, kontrastnu ili komplementarnu paletu boja te kroz osnovni ritam kompozicije. I upravo je ritam “najdirektnija podsvjesna projekcija umjetničine ličnosti” koju je nemoguće imitirati. Utoliko likovna intuicija autorice uvodi promatrača u svijet koji ne komunicira riječima već emocijama. Sve ono što se događa unutar pojedinca Tea Morić Šitum pretočila je u svoj stvaralački proces bilježeći tj. materijalizirajući misaone procese i mijene u plohe, boje, volumene i u konačnici završnu kompoziciju. Redukcijom vanjskih utjecaja i izvanjskih pojava poput početnog motiva dolazi do izražaja unutarnja bît slike. Autorica posjeduje slobodu da ono što slika u potpunosti preobrazi pri čemu se oblici i boje stalno izmjenjuju do točke kada slika biva oblikovana iz najdublje unutarnje stvarnosti.

Tea Morić Šitum odlučila se za hrabar potez ulaska u posve nepoznato. Učenje i istraživanje dovelo ju je do realizacije novog ciklusa radova kroz koji je spoznala vlastite mogućnosti, ali i nove mogućnosti slike. Cilj umjetničinog stvaralačkog putovanja je od samog početka bio povratak izvoru tj. povratak samoj sebi. Misli su duši dale boju, a razgovor duše sa samom sobom ostvaren je slijeđenjem intuicije kao najvišeg oblika spoznaje. Tako je traženje reda i sklada unutar kompozicije postalo traženje smisla unutar našeg bića, a do njegovog otkrivenja možemo doći isključivo nadilazeći nametnute okvire i ponirući duboko u svoju bît.

 

                                                                              Sonja Švec Španjol, mag.hist.art.

 

O autorici: Tea Morić Šitum (1987.) nalazi svoj slikarski izraz u bogatoj paleti boja i ekspresivnim potezima kista. Njezino slikarstvo odraz je višegodišnjeg umjetničkog eksperimenta koji je započeo s fotografijom tijekom srednje škole, a kroz studij se proširio na područje performansa i digitalne fotografije da bi se naposljetku pronašla u slikarstvu.

Po završetku studija Likovne kulture pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2012. godine, posvetila se upravo slikarstvu (iz iskrene ljubavi, ali pomalo i iz razigranog dalmatinskog „dišpeta“) shvativši stajalište suvremenih umjetničkih struja – da je slikarstvo passé.

Pristupajući slikarstvu kao svojevrsnom eksperimentu, ali ujedno i igri, produbila je svoj umjetnički izraz kroz ukupno 10 samostalnih izložbi, ali i sudjelovanjem na preko 20 žiriranih grupnih izložbi, što u Hrvatskoj, što u inozemstvu. Na ovoj putanji je pokazala kako se tradicionalne slikarske tehnike ipak mogu prilagoditi potrebama, estetici i duhu suvremenog društva, kako paletom boja, (pre)oblikovanjem tradicionalnih motiva i kroz poruke koje se skrivaju pod gustim nanosima boje.

Izuzev slikarstva, njezina radoznalost joj je omogućila i ponešto kustoskog iskustva. Tea je idejna začetnica „Splitske tiramole“, manifestacije koju je organizirala 2006. i 2007. godine, a koja opstaje do danas. Nastavila je bogatiti svoje iskustvo u ulozi voditeljice Galerije Centra za kulturu Bol na Braču (2010. g.), ali i kasnije kroz suradnje u organizaciji više grupnih izložbi među kojima se ističe „Natura maris“ (Split, Hrvatska – Vannes, Francuska, 2015. g.).

Svoje znanje nastavlja bogatiti sudjelovanjem na radionicama likovne kritike, likovnim kolonijama te angažmanom u likovnom i kulturnom životu grada Splita (primjerice, izradom godišnje nagrade „Vinka Luković“ Udruge Mi za promociju i razvoj volonterstva, 2016.-2018.,2020.-2022. g.).  Krajem 2021.g. započela je svoje obrazovanje „ekspresive art terapije za praktičare“ gdje nastoji produbiti svoja znanja u polju art terapije.

Članica je  HDLU Split , kao i članica profesionalnog udruženja umjetnika; Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU)

Tea trenutno živi u Kaštel Gomilici i uspješno balansira obiteljski život s dvoje male djece, rad u vlastitom ateljeu/galeriji (na adresi Sinjska ul. 7, Split) i svoju aktivnu, strastvenu slikarsku praksu.

 

Studio:  Sinjska 7, Split

Mob.:     (+385) 91 765 9066

E-mail:   tea.moric.situm@gmail.com

Web:       instagram.com/teamoricsitum/

facebook.com/teamoricsitum

http://hulu-split.hr/str/artists/tmsitum.html

Born in Split on March 13 1987. Graduated from Academy of Fine Arts as a painter, acquiring a Master’s degree in Fine Arts Education. She is a member of the Croatian Association of Independent Artists (HZSU) and she lives and works as a professional painter and art educator. Her studio is also an art gallery and a meeting point for art lovers, so you can visit her at Sinjska 7 in Split.

She did ten solo exhibitions, performed works in public places and participated in more than 20 group juried exhibitions in Croatia and abroad.