Na stranici Irb.co.uk (London Review of Book) objavljeno je “Otvoreno pismo vezano uz situaciju u Palestini”. Pismo su zajedno potpisali svjetski pisci i umjetnici.
Tportal objavio je prijevod navedenog pisma:
“Mi, niže potpisani umjetnici i pisci sa sjedištem u EU, Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u, zahtijevamo kraj nasilja i razaranja u Palestini. Namjerno ubijanje civila uvijek je zločin. To je kršenje međunarodnog prava i uvreda svetosti ljudskog života.
U Gazi, niti okupacijska sila, Izrael, niti naoružane skupine ljudi pod okupacijom, Palestinci, nikada ne smiju imati opravdanje da ciljaju na bespomoćne ljude. Možemo samo izraziti našu tugu i bol zbog žrtava ovih najnovijih tragedija i njihovih obitelji, kako Palestinaca tako i Izraelaca. Ništa ne može vratiti ono što je već izgubljeno. No, neviđenom i neselektivnom nasilju koje još uvijek eskalira protiv 2,3 milijuna Palestinaca u Gazi, uz financijsku i političku potporu zapadnih sila, može se i mora stati na kraj. Prekidanjem vitalne opskrbe strujom, hranom i vodom; pokušajem da se silom raseli više od milijun Palestinaca iz njihovih domova, bez jamstva povratka; kao i kontinuiranim zračnim napadima na civile, uključujući i one koji se pokušavaju evakuirati, država Izrael čini teške zločine protiv čovječnosti. Njezini saveznici, naše vlastite vlade, suučesnici su u ovim zločinima. Skupine za ljudska prava dugo su osuđivale izraelsku okupaciju Palestine i nehumano postupanje te sustav rasne dominacije nad Palestincima.
Ali sada svjedočimo novom i još drastičnijem izvanrednom stanju. UN-ova stručnjakinja Francesca Albanese upozorila je da trenutačne akcije Izraela u Gazi predstavljaju oblik etničkog čišćenja. Izraelski povjesničar Raz Segal opisao je situaciju u Gazi kao ‘školski slučaj genocida’. Pozivamo naše vlade da zatraže trenutni prekid vatre i nesmetan dotok humanitarne pomoći u Gazu. Također zahtijevamo prekid svih isporuka oružja i vojnog financiranja, jer to može samo pogoršati humanitarnu katastrofu koja je pred nama. Iako ove mjere neće biti dovoljne za osiguravanje istinske pravde, oslobođenja i jednakosti za sve u regiji, one predstavljaju hitan i neophodan prvi korak. Zalažemo se za prekid svakog nasilja, kraj svakog ugnjetavanja i uskraćivanja ljudskih prava i put prema pravednom i održivom miru za sve.”
Cijelo pismo može se pročitati na stranici tportal. Originalno pismo objavljeno je na stranici London Review of Book, gdje se može nači popis umjetnika koji potpisuju pismo.