9. OBITELJSKI FESTIVAL U PARKU

0
846

Centar za kulturu Trešnjevka već devetu godinu organizira manifestaciju Obiteljski festival u parku koja će se ove godine održati u Parku Stara Trešnjevka i u vanjskom atriju Centra za kulturu Trešnjevka u subotu, 25. rujna 2021. s početkom u 10 sati. Ovom manifestacijom simbolično ispraćamo ljeto i pozdravljamo jesen. Na manifestaciju pozivamo obitelji te sve stanovnike Trešnjevke i šire da nam se pridruže na ovom cjelodnevnom slavlju. U jutarnjem programu pozivamo djecu, roditelje, djedove i bake da nam se pridruže na različitim kreativnim i književnim radionicama, dok ćemo u večernjim satima uživati u jazz koncertu, a nakon toga u predstavi suvremenog plesa u okviru programa Rasplesani parkProgram je besplatan za sve građane.

 

Program:

Od 10 do 13 sati / PARK STARA TREŠNJEVKA

U sklopu 14. Festivala dječje knjige na književnom punktu (kod skulpture Kikiriki):
10 –  11 /  CENTAR ZA MIROVNE STUDIJE – predstavljanje slikovnice i projekta Šarene priče, Tea Vidović /CMS/ i suradnici  / Priče iz Afganistana

Centar za mirovne studije, Studij dizajna-Arhitektonski fakultet i Centar za kulturu Trešnjevka na jedan inkluzivan i inovativan način  prezentirati će nam  slikovnicu za djecu i odrasle s pričama prijatelja, novih i starih članova hrvatskog društva „Šarene priče“.
Slikovnicu će predstaviti  bivši polaznik dječjeg vrtića  Mak Horvat ( danas dijete od 14 godina)  iz dječjeg vrtića Travno koji je i sudjelovao u procesu nastajanja slikovnice, odnosno izrade ilustracija prema ispričanim pričama. A više o samom projektu predstaviti će nam  Tea Vidović iz Centra za mirovne studije i suradnici. Na ovom susretu pročitati ćemo jednu od priča – Priča iz Afganistana.
Preporučena dob djece je 6-12 godina

11- 12 /  Radionica mali ilustratori  / voditeljica: Sanja Pribić, ilustratorica

Ilustriraj zajedno sa Sanjom Pribić! Sanja Pribić rođena je u Zagrebu. Diplomirala je na grafičkom odjelu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu 1986. Piše i objavljuje priče za djecu. Dobitnica je Pohvale Grigor Vitez za autorsku slikovnicu “Putovanje plave suze” 2014. godine.

10-13 / Bookcrossing

Već nekoliko godina u Centru za kulturu Trešnjevka djeluje dinamična BOOKCROSSING zona sa stotinama knjiga. Saznajte kako se učlaniti u jedinstvenu svjetsku knjižnicu bez bez članarine i polica, besplatno nabaviti dobre knjige ali i svoje otputiti u svijet knjigoljubaca.

Drugi punkt – Radionice za djecu
10 -13 /  Radionica za djecu mali znanstvenici

Hokus pokus radionice za djecu sastoje se od pokusa, demonstracija, vođenih razgovora i interaktivnih kvizova. Svrha radionica je upoznavanje djece sa svijetom znanosti, znanstvenim područjima i metodama kroz njima primjerene sadržaje i način prezentacije. Radimo pokuse i trikove s kemikalijama i sitnicama iz kućanstva. Uz pomoć kemijskih reakcija i fizikalnih zakona isprobavamo hrpu stvari – od lansiranja rakete-epruvete do sviranja usne harmonike. Bonus: pušemo balone od sapunice, ali na hokus pokus način. Preporučena dob djece je 6-12 godina.

10-11:30 / Radionica za djecu Zeleni klik! i Online herbarij

Edukativna igra u sklopu koje djeca kreću u potragu za stablima u Parku Stara Trešnjevka. Potraga za stablima uključuje kreativnu igru potrage, učenje o trešnjevačkim stablima i kreativne/sportske aktivnosti s volonterima, s kojima će djeca sudjelovati u razmjeni vještina i u kampanji #budifrend. Svaki sudionik dobit će mali unikatan podsjetnik na sudjelovanje u potrazi. Preporučena dob djece je 7-14 godina, a mlađa djeca mogu sudjelovati uz pratnju roditelja.

10-13 / Festival zvijezda – tisuću želja za bolje sutra

Star festival osmišljen je isključivo zbog ostvarenja želja! U Japanu, odakle je krenula želja, festival Tanabata se tradicionalno slavi od 755g. Ideja je da sa tisuću želja učinimo pozitivnu promjenu i pomognemo sudionicima da na zabavan i kreativan način potaknu i druge na stvaranje novog, boljeg svijeta. Želje se ispisuju na papirnate trake, te potom vežu na drvo bambusa. Na taj način šalje se snažna poruka društvu da su želje bitne i da je korijen pozitivne promjene u riječima koje koristimo.

11:30 -13 / Izrada lutkica naprstaka od papira

U sklopu radionice od papira djeca izrađuju lutkice naprstke, za koje potom smišljaju priču i prezentiraju ju samostalno ili kao igrokaz s drugom djecom. Lutkice naprstci osim za izvođenje igrokaza služe za pričanje priča, te kao pomoć u učenju.
Preporučena dob djece je 6-12 godina.

od 18 do 20 sati  / Vanjski Atrij CeKaTe-a
Koncert jazz glazbe Život je lijep u atriju CeKaTe-a
Iskra Stanojević Koški, mezzosopran
Petar Ćulibrk, klavir
Mezzosopranistica Iskra Stanojević Koški, uz klavirsku pratnju Petra Ćulibrka, pjevat će nam popularne klasike od Franka Sintre, Georgea Gershwina, Colea Portera, Arthura Hamiltona i drugih, do omiljenih mjuzikala poput “Kneginje čardaša”, “Male Floramye” i “Grofice Marice”.

19-20 / Dvorana CeKaTe-a
RASPLESANI PARK: predstava suvremenog plesa „Samoizolacija u 40 minuta“ autor i izvođač: Jura Ruža
Koje je idealno vrijeme za odlazak u supermarket? Koliko se u njemu treba zadržati? Kako ući u vlastiti stan bez prljanja poda? Kako skinuti odjeću sa sebe bez previše kontakta s kožom? Kako ukloniti potencijalne bakterije sa svoga tijela? Kako sortirati kupljene namirnice na svomu stolu? Kako kihnuti? Kako prati ruke? Koliko dugo? Kako živjeti u situacijama krajnjeg opreza i straha od svega što nije pod našom kontrolom? Koliko smo svjesni vlastitih postupaka? Prerastaju li tada naše ponašanje i navike u krajnost? Prelazimo li vlastite granice? Do koje mjere? Naziremo li pritom negdje, u nama ili oko nas, neku vrstu pobune naspram svega što namećemo sebi ili drugome? Prerastaju li tada tuđe ponašanje i navike u krajnost? Prelazimo li tuđe granice? Dokle? Kako živjeti kada se dvije krajnosti konačno sudare? Kako preživjeti kada obje strane odbijaju popustiti? Nadjača li potreba za kontrolom potrebu za kaosom? Ili obratno?
Odvija li se sukob u nama ili izvan nas…